Kontakt

Kontakt och besök

Under byggnadsperioden är vi förhållandevis restriktiva vad gäller besök, både med tanke på säkerheten och risken att störa viktiga moment i byggnadsprocessen.

Vi vill ändå erbjuda möjlighet för besöksgrupper på upp till 20 personer från exempelvis intresserade företag eller myndigheter, men då ser vi helst att detta anmäls minst 14 dagar i förväg.

Kontakt

Kontaktinformation BlaikenVind

Vd
Mikael Lindmark
+46 910 772940
+46 76 2422268
mikael.lindmark@blaikenvind.se

Anläggningsansvarig
Hans Degerman
+46 910 740667
+46 70 6703664
hans.degerman@skekraft.se

Driftansvarig
Inge Darnemo
+46 910 584868
+46 70 3677725
inge.darnemo@skekraft.se

Skellefteå Kraft
Mimmi Jonsson, Pressekreterare
mimmi.jonsson@skekraft.se

Hans Kreisel, vd
hans.kreisel@skekraft.se

Fortum Sverige
Jens Bjöörn

Senior Manager Communications & Public Affairs
Fortum Generation AB
+46 8 671 72 07
+46 702 98 41 25
jens.bjoorn@fortum.com

Fortum Finland

Risto Andsten Vice President
Renewable Energy, Fortum
risto.andsten@fortum.com

Avisningssystem

Sebastian Johansen
sebastian.johansen@fortum.com

Kontaktinformation Entrepenörer

Turbinleverantör etapp 1 och 2
Nordex Sverige
Mark McCloat
Nordex site manager
mmccloat@nordex-online.com
+46 (0)72 210 38 41, +46 (0)18 18 59 19

Turbinleverantör, etapp 3 och 4
Dongfang Electric Corporation (DEC)
Kontaktpersoner på site:
Zhao Kechao
zhaokc@dongfang.com
Tel:+46738202126
Chu Wei
初伟
chuweicn@qq.com
Tel:+46736975174

Leveransadress
BlaikenVind AB
Storblaikvägen 201
924 94 Sorsele

Postadress (gäller brev)
BlaikenVind AB
Storblaikvägen X:65.293054, Y:17.189084
923 99 Storuman

Större gods (gäller brev)
Större godsförsändelser skall skickas upp till site via Norra infarten från Lomselenäs/E45. Sommartid kan detta även ske från söder från väg E12.

I am text block. Click edit button to change this text.